Komunikat:

W związku z realizacją przez Powiat Poznański „Programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”, w ramach którego prowadzone są szczepienia profilaktyczne szczepionką 9-walentną GARDASIL 9, zabezpieczającą przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego, uprzejmie informuję, że w Państwa Gminie  są jeszcze  wolne miejsca na szczepienia dla dziewcząt z rocznika 2008 bądź chłopców z rocznika 2008 (jeżeli liczba zgłoszonych do szczepień dziewcząt będzie mniejsza niż liczba osób planowana do zaszczepienia w ramach Programu).

 

 

 

Informujemy, że Powiat Poznański realizuje w 2022 r. „Program polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”, w ramach którego prowadzone są:

- szczepienia profilaktyczne szczepionką 9-walentną GARDASIL 9, zabezpieczającą przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego, wywołanym przez typy 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58

- oraz edukacja zdrowotna.

 

W ramach ww. Programu ze szczepień będą mogły skorzystać:
 

  • dziewczęta urodzone w 2008 roku – (dwoma dawkami szczepionki, zgodnie z zaleceniami producenta preparatu), a jeżeli liczba zgłoszonych do szczepień dziewcząt będzie mniejsza niż liczba osób planowana do zaszczepienia w ramach Programu w danej gminie, możliwe będzie objęcie w tej gminie szczepieniami chłopców urodzonych w 2008 roku,
  • dziewczęta i chłopcy, którzy otrzymali jedną dawkę szczepionki 9-walentnej w ramach programu realizowanego w 2021 roku, finansowanego z budżetu Powiatu Poznańskiego poprzez podanie drugiej dawki szczepionki, jako uzupełnienie cyklu szczepienia rozpoczętego w 2021 r., zgodnie z zaleceniami producenta preparatu,

zameldowani w gminach powiatu poznańskiego (na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych) oraz posiadających ich pisemną zgodę na wykonanie szczepienia.

 

Cykl szczepień składa się z 2 dawek. Planowany harmonogram szczepień zakłada podanie:
 

• I dawki w maju-czerwcu 2022 roku,
• II dawki w październiku-listopadzie 2021 roku.

 

Z uwagi na ograniczoną ilość szczepionek, o możliwości skorzystania ze szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zapisy na szczepienia odbywają się pod numerami telefonów: 573 149 181 oraz 789 901 542 lub drogą elektroniczną na adres: powiathpvzapisy@gmail.com

 

Szczepienia na terenie gminy Czerwonak odbędą się 8 czerwca 2022 r. w godz. 9:00-12:00 w Szkole Podstawowej im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach (pierwsza dawka).

 

SZCZEPIENIA UZUPEŁNIAJĄCE:

Dzieci, które rozpoczęły szczepienia w ramach  „Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV”  realizowanego w 2021 r. mogą zgłaszać się na szczepienie uzupełniające (druga dawka), od 17 maja br., bez wcześniejszej rejestracji:

  • we wtorki: w godzinach od 16:00 do 18:00
  • w czwartki: w godzinach od 14:00 do 16:00

Miejsce szczepienia: Przychodnia Edictum PLUS – Poznań, ul. Adama Mickiewicza 31, gabinet nr 100 (1 piętro).

Warunkiem skorzystania ze szczepień uzupełniających w roku 2022 jest zachowanie wymaganych odstępów między pierwszą a drugą  dawką szczepionki. Zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, drugą dawkę szczepionki należy podać pomiędzy 5 a 13 miesiącem po podaniu pierwszej dawki.

 

W przypadku wątpliwości dotyczących uprawnień do szczepień uzupełniających należy kontaktować się z Wykonawcą Programu, pod numerem tel.: 573 149 181, 789 901 542.

 

EDUKACJA ZDROWOTNA:

Program obejmuje również działania edukacyjne dotyczące zapobiegania nowotworom szyjki macicy i innym chorobom wywołanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. W ramach Programu został udostępniony na stronie internetowej www.edictum.pl film edukacyjny (zakładka: Programy, Powiat Poznański HPV 2022). Ponadto dystrybuowane będą ulotki edukacyjne.

 

 

Urząd Gminy Czerwonak
Wydział Promocji Zdrowia