Zmiana przepisów czyli kilka słów o kształceniu na odległość

Za organizację kształcenia na odległość odpowiadać będzie dyrektor szkoły. Jest on zobowiązany, aby powiadomić rodziców, w jaki sposób zorganizuje naukę. Nauczyciele otrzymają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

Do zadań dyrektora należy m.in.:
 

  • ustalenie z nauczycielami tygodniowego zakresu materiału dla poszczególnych klas,
  • określenie formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami,
  • dobór narzędzi przy tej formie kształcenia uwzględnia aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną.

 

Co z kształceniem zawodowym?

Jeśli chodzi o kształcenie zawodowe, to zajęcia na odległość będą dotyczyły przede wszystkim teoretycznych przedmiotów zawodowych.

Uczniowie technikum i szkoły policealnej mogą zrealizować praktyki zawodowe do końca tego roku szkolnego. Natomiast pracownicy branżowych szkół I stopnia będą mogli – w uzgodnieniu z pracodawcą – odbyć zajęcia praktyczne również w następnych latach szkolnych.

Pracodawcy nie utracą dofinansowania kosztów kształcenia.

 

Kształcecnie na odległość - jak to się robi?

Jesteśmy przygotowani na lekcje zdalne. Nie tylko dostosowujemy przepisy, ale także ułatwiamy dostęp do rzetelnych materiałów. Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło portal gov.pl/zdalnelekcje. Inicjatywa spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem. Niemal 1,4 mln użytkowników i ponad 22 mln odsłon, do tego ponad trzy tysiące materiałów – tak krótko można podsumować pierwszy tydzień funkcjonowania platformy.

 

Lekcje z platformą gov.pl/zdalnelekcje

Idea powstania portalu jest bardzo prosta. To miejsce, w którym nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą znaleźć materiały do zdalnego nauczania. Co swoim użytkownikom oferuje strona?
 

  • Po pierwsze, eksperci NASK i Ministerstwa Edukacji Narodowej, przeczesują internet w poszukiwaniu najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. Szukają nie tylko na oficjalnych stronach instytucji oświatowych, ale i na portalach organizacji pozarządowych, czy witrynach cyfrowych pasjonatów. Wszystkie materiały są w jednym miejscu, żeby nie trzeba było tracić czasu na ich wyszukiwanie.
  • Po drugie – materiały są uporządkowane i dopasowane do etapów nauczania i przedmiotów.
  • Po trzecie – publikacje ułożone są w formie planu lekcji. Wystarczy wybrać poziom edukacji uczniów, czy własnych dzieci, do tego dzień, kliknąć i… gotowe!

 

Lekcje na platformie www.epodreczniki.pl

To kolejna propozycja pomagająca w zdalnym kształceniu. Epodreczniki.pl to portal, na którym są umieszczone bezpłatne materiały edukacyjne. Wszystkie treści dostępne są przez przeglądarkę internetową i nie wymagają instalacji ani dodatkowego oprogramowania. Dodatkowo na platformie możemy śledzić postępy w nauce  zalogowanych użytkowników, czyli wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy stworzą konto na platformie.

Dyrektor szkoły lub placówki, który zdecyduje się na korzystanie z platformy, może utworzyć na niej konta dla uczniów i nauczycieli. Przepisy pozwalają na przetwarzanie danych uczniów i nauczycieli szkoły lub placówki w celu utworzenia kont. Aby usprawnić korzystanie z platformy, dyrektor wykorzysta do tego celu System Informacji Oświatowej.

 

Nie samą nauką żyje człowiek

Dlatego objęliśmy uczniów... grarantanną!
Grarantanna to w skrócie cykl różnego typu aktywności internetowych. Żeby było łatwiej, można je znaleźć w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl. Codziennie publikujemy tam kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

A jakie aktywności przygotowaliśmy? Oto tylko kilka przykładów: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody! ☺

Grarantanna ma już swoich wiernych fanów – w kilka dni, w opublikowanych tam aktywnościach wzięło udział niemal 52 tysiące osób.

 

 

źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/szkola