Akcja - społeczna rewitalizacja w Gminie Czerwonak trwa. Pod takim hasłem prowadzone były działania nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji na lata 2022 – 2029. Program został przyjęty przez Radę Gminy Czerwonak 21 września 2023 r., a następnie powołano Komitet Rewitalizacji. 11 członków Komitetu wyłoniono w drodze konsultacji społecznych spośród mieszkańców gminy oraz osób zainteresowanych tematem. Posiedzenia Komitetu przyjęły formę co miesięcznych, czwartkowych spotkań, owocujących szeregiem pomysłów na tworzenie przyjaznych dla lokalnej społeczności przestrzeni do działania.

Rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego poprzez działania całościowe rozumiane jako powiązane wzajemnie przedsięwzięcia obejmujące kwestie społeczne oraz gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne lub środowiskowe. Działania te mają integrować interwencję na rzecz społeczności lokalnej oraz przestrzeni i lokalnej gospodarki. Dodatkowo mają być skoncentrowane terytorialnie i prowadzone w sposób zaplanowany oraz zintegrowany poprzez programy rewitalizacji. W naszej gminie  wyznaczono, na podstawie przeprowadzonych badań i analiz, dwa obszary rewitalizacji, wymagające zintensyfikowanego działania na rzecz rozwiązania skumulowanych problemów społecznych, gospodarczych, czy środowiskowych i są to obręby ewidencyjne Czerwonak i Owińska.

Gminny Program Rewitalizacji dla Gminy Czerwonak na lata 2022 – 2029 ma być odpowiedzią na wskazane problemy, a jego realizacja ma prowadzić do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru rewitalizacji, wzrostu jakości życia, czy utworzenia miejsc integracji dla mieszkańców. Jest również dokumentem, który może być podstawą do ubiegania się o zewnętrzne środki finansowe.

Dla działań rewitalizacyjnych podstawowe znaczenie ma włączenie do prac lokalnej społeczności, jak i przedsiębiorców oraz organizacji  pozarządowych. Forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami gminy w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny rewitalizacji stanowi Komitet Rewitalizacji. Pełni on również funkcję opiniodawczo-doradczą wójta. W gminie Czerwonak, na drodze uprzednio przeprowadzonych konsultacji społecznych, udało się powołać komitet liczący 11 członków złożony zarówno z mieszkańców, sołtysów i radnych, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych i jednostek organizacyjnych, jak i specjalistów w zakresie architektury, ochrony zabytków i prowadzenia działań rewitalizacyjnych. W skład Komitetu Rewitalizacji weszli: Anita Banaszak, Anna Dyszkant, Waldemar Flugel, Damian Jankowski, Olga Krause-Matelska, Piotr Kuk, Ewa Mieloch-Stojczyk, Arkadiusz Nowak, Wojciech Skrzekut, Karolina Wasilewska-Waligórska, Jarosław Wróblewski.

Na posiedzeniach Komitetu poruszane są ważne z punktu widzenia lokalnej społeczności kwestie. Do tej pory odbyły się trzy spotkania stacjonarne. Pierwsze było poświęcone wyłonieniu Prezydium Komitetu, do którego zostali wybrani: Przewodnicząca Anita Banaszak, Zastępcy: Katarzyna Wasilewska-Waligórska i Arkadiusz Nowak. Ponadto, członkowie Komitetu mogli
się przedstawić i poznać. Omówiono również zasady działania, które były przyjęte uchwałą Rady Gminy we wrześniu 2023 r.

Drugie spotkanie było skupione na zapoznaniu się z dobrymi praktykami, stosowanymi w innych miastach i gminach, w sposobie komunikowania o rewitalizacji nie tylko mieszkańcom, ale również podmiotom zewnętrznym. Zaowocowało ono „burzą mózgów” nad rozwiązaniami, które stopniowo będą wdrażane w naszej gminie, aby przebieg działań rewitalizacyjnych był widoczny dla wszystkich i otwarty na wszystkie zainteresowane osoby. W myśl hasła: „Najważniejszym „interesariuszem” rewitalizacji jest człowiek” gmina dąży do wzmocnienia udziału mieszkańców w odnawianiu lub tworzeniu nowych przestrzeni do działań twórczych i spotkań sąsiedzkich. Takie miejsca są wpisane w projekty rewitalizacyjne zawarte w Gminnym Programie Rewitalizacji dla Gminy Czerwonak na lata 2022 – 2029 i tym tematom było poświęcone trzecie spotkanie Komitetu, które odbyło się 18 kwietnia 2024 r. Omówiono szczegółowo proces naboru projektów i działań, które na etapie opracowania programu były przedmiotem pozaustawowych konsultacji społecznych. Skupiono się nad możliwościami jak najszybszego, ale również racjonalnego przystąpienia do prac rewitalizacyjnych nad głównymi projektami,do których należy m.in. adaptacja pałacu w Owińskach na cele aktywizacji społecznej i gospodarczej, stworzenie „Nowego Centrum” Czerwonaka, czy też modernizacja Placu Zielonego i budynku dawnego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zagadnienia te nie są łatwe, ze względu na zabytkowy charakter obiektów, których dotyczą lub w otoczeniu, których się znajdują. Niemniej rewitalizacja to proces ciągły i Gmina Czerwonak zamierza stopniowo, pozyskując środki zewnętrzne przystępować do kolejnych etapów odnawiania kluczowych dla historii gminy i charakterystycznych pod względem turystycznym obiektów, jednocześnie oddając ich wnętrza mieszkańcom do działań społecznych. W związku z tym kolejne, majowe spotkanie Komitetu Rewitalizacji planowane jest w weekend 12 maja o godzinie 15.30 (spotkanie na placu Przemysława), jako wizja terenowa, połączona ze spacerem studyjnym, do którego Komitet chce zaprosić również mieszkańców gminy. Szczegóły zostaną opublikowane na stronie gminy www.czerwonak.pl oraz w oficjalnych mediach społecznościowych gminy, zapraszamy do śledzenia informacji lub kontakt z Wydziałem Gospodarki Przestrzennej Urzędu Gminy Czerwonak.